Nedávno byl Mezinárodní den životního prostředí a taky Den oceánů, životní prostředí mnoha krásných tvorů, do kterého nezvaně lidstvo vstupuje. A tak jsme si řekli, že bychom se mohli společně nad tímto tématem zamyslet.
Životní prostředí, téma, které tak trochu rozděluje společnost. Díky józe přirozeně rozvíjíme moudrost a soucit. Přejeme si, aby všechny bytosti byly šťastné. Dokážeme žít se svým okolím v interakci tak, abychom neubližovali a nenechali si ubližovat. Pro někoho to může znít utopicky a pro jiného zas málo sluníčkářský. Ale, jak pravil kouzelný dědeček v jedné české pohádce, někdy na někoho musíš s obuškem. Žijeme holt v polaritách a vše se musí vyvažovat. A tak je to i s životním prostředním. A co to vlastně to životní prostředí je? Definice od norského profesora Wika, přijatá na konferenci UNESCO v Paříži v roce 1967 říká:
„Životní prostředí je ta část světa, se kterou je živý organismus ve stálé interakci, to znamená, kterou používá, mění a které se musí přizpůsobovat.“
Co to znamená pro nás? Vše, co dělám, se někde projeví...

Třídit odpad, nebo netřídit?
Aneb je odpadové hospodářství jenom byznys? Pojďme se podívat na čísla. V roce 2019 obyvatelé ČR vyprodukovali 37,4 milionů tun odpadu z toho 5,9 milionů tun tvořil komunální odpad, jehož téměř polovina, 46 %, skončila na skládkách, 41 % se zrecykovala nebo kompostovala a 12 % se využilo energeticky. To vše se může dít jen díky kvalitnímu třídění odpadu. V Čechách třídí odpad 73 % obyvatel, což je super, ale mohlo by to být lepší. :) Kéž by se takhle organizovaně choval celý svět, většina Čechů si totiž s čistým svědomím může říct „Moje odpadky v moři neplavou.“ A ano, byznys to je a existují země, kde je odpadové hospodářství dírou na trhu, jenže začít musí každý sám u sebe.
Je jedno, jak daleko máš od sebe popelnici, to, že nakládáš s odpadky tak, aby našly své další využití nebo neubližovaly planetě, je o mentálním a vnitřním nastavení.
Plast do moře nepatří
Asi největším celosvětovým problémem (když nepočítáme globální oteplování) je znečištění moří a vliv odpadu na ekosystém, neboli životní prostředí mnoha zvířecích a rostlinných druhů, které potřebujeme k životu i my. Položil/a sis někdy otázku: „Kudy se plast do moře dostal?“
Až 80 % odpadu pochází z pozemní produkce. Znečištění se dělí na bodové a nebodové. Což znamená, že se dá přesně lokalizovat, nebo nedá. Zatímco u nás jsou běžné skládky, které kontaminují půdu, v rozvojových zemích je to moře, kde se všechno „ztratí“.
Plasty v moři mají neblahý dopad na zvířata, která si zaměňují odpad s potravou nebo se pro ně stává smrtící pastí. 10 největších producentů plastového znečištění oceánů na světě jsou Čína, Indonésie, Filipíny, Vietnam, Srí Lanka, Thajsko, Egypt, Malajsie, Nigérie a Bangladéš. Kromě plastu je samozřejmě velký problém průmyslový a zemědělský odpad, který není vždy vidět.

Everything matters...
Vše, co ovlivňuje naše životní prostředí, nás motivovalo k tomu, abychom nejen přestali kupovat věci na jednou použití, ale i k tomu, abychom vyráběli ekologicky šetrné a udržitelné výrobky. Tyto produkty nám svým designem a textem připomínají, co je důležité.
Výrobky z recyklovaného plastu a udržitelnost
Jediné cesta je odpad třídit a nacházet pro něj zpracování, nebo ho netvořit. Opět musí začít každý sám u sebe. Možná máš někdy pocit, že jsi jediný, kdo chodí s vlastní lahví na pití, vyhýbá se nákupu a používání igelitových tašek (nemysli si, že papírové tašky jsou nějak extra ekologické, ale o tom jindy :)), třídí, vyhledává ekologicky šetrné výrobky nebo dokonce má snahu tvořit vlastní výrobky z pet lahví. Vždycky si vzpomeň na nás! My jsme v tom taky! A protože většina našich produktů se vyrábí v zemích, které za znečištění mohou, víme, že to jde jinak a že i tam existují firmy, které umí s odpadem nakládat a recyklují. Vznikají pak parádní výrobky z recyklovaných pet lahví, jako jsou oblečení na jógu, ručníky z mikrovlákna nebo designové podložky s povrchem z mikrovlákna. Takže pamatuj, že to smysl má a dokud žiješ v čisté zemi, kde pitná voda teče z každého kohoutku, neprodukuj zbytečně odpad a používej stejně jako my udržitelné láhve na vodu, látkové tašky nebo třeba skleněná brčka.