Že bys měl pít s mírou, jsi už určitě někdy slyšel. :)
U správných tekutin se ale omezovat nemusíš.
Ba naopak!
Proč je pitný režim tak důležitý a jak se naučit přijímat dostatečné množství tekutin? O tom bude náš dnešní článek. Voda, jak jistě víš, je absolutním základem života. Už jen pár hodin bez vody náš organismus negativně zaznamenává a trpí. Většina z nás jako první příznak nedostatku vody pocítí žízeň, pak následují bolesti hlavy a únava spojená se změnou nálady a podrážděností. Mnoho dalších problémů se děje přímo uvnitř těla a je našemu povšimnutí skryto.
Voda má mimo jiné velkou roli v očistě celého organismu. Odplavuje totiž toxické a odpadní látky. Proto bys rozhodně pitný režim neměl brát na lehkou váhu.
Kolik toho ale ideálně vypít?
Častým problémem bývá, že si uvědomíme až ve večerních hodinách, jak málo jsme vlastně přes den pili a rozhodneme se to dohnat na poslední chvíli. Což může způsobit víc škody než užitku. Velmi tak zatížíme ledviny, které už pomalu přecházejí do klidového nočního režimu a nejsou připraveny se pustit znovu do práce. Tělo tak nemůže plnohodnotně odpočívat.
Tvůj první krok
Prvním tvým krokem tedy bude snažit se rozložit pitný režim do celého dne. Začni hned po probuzení sklenicí vody pokojové teploty. Nastartuješ tak organismus a pomůžeš trávení. Příliš studené nápoje způsobí zúžení cév, což zapříčiní zpomalení průtoku krve a tím i zpomalení trávení. Příliš horké nápoje zase neocení tvůj hrtan a jícen. Jak už je v józe pravidlem, nejlepší cesta je cesta rovnováhy. Vol tedy nápoje teplé, pokud se potřebuješ zahřát, a pokojové teploty, pokud je ti horko.
Každý z nás je naprosto jedinečný, a proto není vhodné udávat přesné množství tekutin, které bychom měli denně přijmout. Minimum se ale pohybuje okolo dvou litrů tekutin na den. Nezapomeň ale, že káva, sladké nápoje a alkohol tvé tělo naopak dehydratují a do příjmu je počítat nemůžeš. Nejlépe uděláš, když budeš během dne popíjet čistou vodu nebo bylinkový čaj.
Druhý krok
Osvojení si správného pitného režimu nějakou dobu trvá a tělo nás v počátku o vodu samo nežádá. Proto tvým druhým krokem bude mít u sebe stále láhev s vodou. Máš tak perfektní přehled o tom, kolik toho vypiješ. Navíc užíváním své vlastní láhve na vodu se vyhneš spotřebě těch ošklivých plastových.
Třetí krok
A tvůj poslední krok bude kreativní! Zkus přidat do své lahve čerstvé bylinky, jako je meduňka, máta nebo mateřídouška. Dáváš raději přednost ovocným limonádám? Paráda! Přidej do vody pár jahod, lesních plodů nebo citrusů a můžeš vyrazit. Během dne upíjej z lahve a následně ji zase naplň. Teď už budeš mít svůj pitný režim vždy pod kontrolou!
Ahoooj všem jogínům i jogínským nováčkům
Dovol mi se ti trošku představit. :) Mé jméno je Bára, můžeš mě najít na Instagramu jako @byvanilka, jsem rozlétaná duše do všech koutů světa, trošku hipík, trošku punkáč. Miluju jógu a vše s ní spojené. No a když zrovna necestuju, tak učím, cvičím a občas něco napíšu. S holkami z Yoggys teamu jsme se domluvily, že si přeberu náš YOblogGGYS takže články, které tu najdeš budou ode mě. Kdyby tě cokoliv zajímalo nebo si se o určitém tématu chtěl/a dozvědět více, budeme vesmírně rády za tvou zpětnou vazbu, protože tohle místo tvoříme hlavně pro tebe. Napiš mi na barca@yoggys.eu.
S láskou Bára